Dětská gynekologie

 

MUDr. Drahomíra Přívarová je lékařkou s atestací v oboru dětská gynekologie a věnuje se problematice dětské gynekologie již od roku 1984.


Již od narození je třeba věnovat patřičnou péči také pohlavním orgánům malých dětí, obzvláště dívek. Poruchy vývoje a funkce ženských orgánů se totiž mohou vyskytnout už od malička.  Dětská gynekologie je především preventivním oborem, který má za cíl zajistit správnou mateřskou roli žen v budoucnosti a předcházet případným potížím s plodností ve věku kdy se rozhodnou založit rodinu. Pohlavní orgány spadají do intimní oblasti lidského těla a jsou i v současné době značně tabuizovány. Ovšem každá maminka by se měla bez ostychu zajímat o zdraví své dcery a nenechat bez zájmu, byť jen zdánlivé potíže, aby se zavčas předešlo závažným zdravotním problémům, které by mohly ohrozit budoucí plodnost.

 

Mladá dívka
Čemu by měli rodiče věnovat především pozornost

 

▪ výtokům z pochvy  
▪ změnám na zevních rodidlech (srůsty - synerchie)
▪ nepravidelnému menstruačnímu krvácení   
▪ bolestem v podbřišku   
▪ úrazům rodidel         
▪ podezření na cizí těleso zavedené do pochvy  
▪ předčasné pubertě /časný výskyt ochlupení, růst prsou v dětství)
▪ pokud se menses nedostaví do 15. roku dívky

 

 

Dětská gynekologie v praxi

 

Měli by jste vědět, že již od 15 let věku mají dívky hrazeno pravidelné gynekologické vyšetření zdravotní pojišťovnou a to včetně odběru onkologické cytologie. Je vhodné zvážit také včasné nasazení antikoncepce vhodné pro mladistvé.


Vyšetření mladých dívek je v naší gynekologické ambulanci prováděno odděleně od běžných ordinačních hodin pro dospělé ženy. Dětská gynekologie nabízí šetrné vyšetření za pomoci ultrazvuku a vaginoskopie.

 

Vaginoskopie je vyšetření pochvy za pomoci tenké trubičky, jež v žádném případě neporuší hymen (panenskou blánu). Zjistíme tak zavčas změny nejen zánětlivé, ale také změny na čípku, nádorové nálezy a případné vývojové vady rodidel.

 

Ultrazvukové vyšetření se provádí přes břišní stěnu. Je proto nutné, aby se dívka před vlastním vyšetřením napila a měla tak naplněný močový měchýř.

 

 

Očkování proti papilomaviru – HPV


Rozhodnutí o vhodnosti očkování a výběr typu vakcíny s Vámi prodiskutujeme osobně.

MUDr. Přívarová Drahomíra :: Tel.: 604 507 942